LogoŚwiatowy Przegląd Folkloru Integracje odbędzie się w tym roku już po raz piętnasty. Do Wielkopolski przyjadą zespoły, które na przestrzeni lat najbardziej przypadły publiczności do gustu. Będą węgierskie klepanki, słowiańskie akrobacje oraz meksykańskie trąbki.

 – Każdego roku pokazywaliśmy publiczności coś nowego: zespoły z różnych stron świata, tancerzy niepełnosprawnych czy grupy seniorów. Jubileusz jest świetną okazją, aby ponownie zaprosić tych najlepszych – ulubieńców publiczności. Poza tym, w trakcie ostatnich czternastu lat, publiczność oglądała różne, nietypowe oblicza folkloru: śpiewaków zjeżdżających z wysokości kilkunastu metrów na linach, dj’a ‘scratchującego’ do akompaniamentu kapeli ludowej czy poloneza tańczonego konno. Tym razem, podczas koncertu finałowego, pokażemy największe ‘smaczki’ poprzednich edycji – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas Festiwalu zaprezentują się grupy z Czech, Meksyku, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski. Przegląd rozpocznie się w niedzielę, 9 sierpnia występami w Kostrzynie i Swarzędzu. Dzień później, w Poznaniu odbędą się kolorowy korowód ulicą Półwiejską  oraz koncert inauguracyjny w Parku Wilsona. Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą Leszno, Wronki, Wągrowiec i Grodzisk Wielkopolski. Całość uwieńczy plenerowy koncert finałowy, który odbędzie się w niedzielę, 16 sierpnia przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Występom artystycznym będzie towarzyszyć moc ludowych atrakcji – wieczory narodowe, warsztaty dla dzieci, turniej sportów tradycyjnych oraz wystawa zdjęć prezentująca różne oblicza folkloru.

Przed wielkopolską publicznością zaprezentuje się między innymi  balet folklorystyczny Tzontemoc z Meksyku. Głównym celem zespołu jest ukazanie przyszłym nauczycielom jak ważny jest bagaż kulturowy oraz ludowa tradycja w podstawowej edukacji obywateli. Meksykanie żyją folklorem na co dzień – ludowe tańce oraz pieśni towarzyszą zarówno świętom, jak i rodzinnym uroczystościom.

Integracje 04Nazwa Tzontemoc pochodzi z mitologii azteckiej. To właśnie Aztekowie byli pierwotnymi mieszkańcami Meksyku, a ich kultura stanowi podwaliny współczesnego folkloru. Mimo dużych wpływów hiszpańskich można w nim doszukać się tych najdawniejszych akcentów i korzeni. Zespół do chwili obecnej dwukrotnie odwiedził Polskę, oprócz tego koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Grecji, Francji i Gwatemali. Meksykańskim tancerzom zawsze towarzyszy grupa muzyków, Mariachi.

Do Poznania przyjedzie także zespół Cifra z Czech, który liczy czternaście par tanecznych. Grupa odtwarza i rozwija bogatą tradycję sztuki ludowej rodzimego regionu Slovacko. Tancerze i choreografowie swoje inspiracje czerpią jednak nie tylko z tego regionu, ale również z zagranicy, głównie sąsiedniej Słowacji. Cifra koncertowała na wielu scenach krajowych oraz zagranicznych: we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Kanadzie.

Do wspólnej zabawy uczestników Festiwalu zaprosi zespół Elte, który działa przy Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie. Od momentu założenia, celem zespołu jest umożliwienie młodzieży poznawania i podtrzymywania węgierskiej tradycji ludowej. Do chwili obecnej Elte koncertowało na największych scenach w Szwecji, Niemczech, Szwajcarii, Macedonii, Chorwacji oraz Chinach. Współpracuje również z Węgierskim Instytutem Konfucjusza. Zespół posiada obszerny repertuar, w skład którego wchodzą ludowe tańce grup etnicznych żyjących w Zagłębiu Karpackim.

Polskę reprezentować będzie grupa Rzeszowiacy – reprezentacyjny zespół Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Założony w 1952 roku zespół prezentuje bogactwo i piękno polskiego folkloru, w tym pieśni, tańce i melodie rodzinnej Ziemi Rzeszowskiej. Rzeszowiacy mają w swoim repertuarze polskie tańce narodowe: krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberka i poloneza. Na repertuar zespołu składają się także wiązanki tańców i pieśni ludowych takich regionów, jak: Śląsk, Kaszuby, Kurpie, Lasowiacy, Wielkopolska, Ziemia Opolska, Ziemia Lubelska, Ziemia Sądecka i Ziemia Rzeszowska. Tańczą, grają i śpiewają w oryginalnych strojach ludowych i historyczno-narodowych. Podczas wielkopolskiego Przeglądu wykonają cztery suity taneczne: przeworską, lasowiacką, sądecką oraz suitę tańców Zagłębia Dąbrowskiego. Choreografie będą przeplatane przyśpiewkami i przygrywkami kapeli ludowej.

Integracje 02Jak co roku, przed publicznością wystąpi również gospodarz Przeglądu – Zespół Tańca Ludowego Poznań Akademii Wychowania Fizycznego istniejący od 1982 roku. Członkami grupy są studenci wszystkich poznańskich uczelni, młodzież pracująca i ucząca się – artyści występujący wspólnie na scenach polskich i światowych. Integralną częścią zespołu jest również kapela akompaniująca tancerzom na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, trąbce, akordeonie, cymbałach rzeszowskich i basach góralskich. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. Tancerze potrafią zaprezentować się we wszystkich polskich tańcach narodowych, ukazując skoczność oberka, dostojność mazura i poloneza, liryczność kujawiaka oraz żywiołowość krakowiaka. Repertuar zespołu obejmuje także kilkanaście różnych tańców regionalnych – między innymi tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kurpiowskie. Poza tym członkowie zespołu mogą pochwalić się imponującą znajomością góralszczyzny. Choreografie z okolic Beskidów, Pienin, Spisza czy Nowego Sącza oraz przepiękne pieśni góralskie wykonywane przez artystów zespołu Poznań, zachwycają i oczarowują publiczność. Poza atrakcyjnością samego tańca muzyki i śpiewu, wiele wrażeń artystycznych dostarcza także różnorodność zwyczajów i tradycyjnych obrzędów zawartych w popisach zespołu podczas koncertów. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy są wielobarwne stroje ludowe.

Światowy Przegląd Folkloru Integracje zakończy się koncertem finałowym, który odbędzie się 16 sierpnia w CK Zamek.

Szczegółowy Program wydarzeń jest dostępny tutaj