Do połowy sierpnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można oglądać kolekcję malarstwa Aborygenów pochodzącą z kolekcji Smith Davidson. Wśród prezentowanych obrazów są dzieła takich artystów jak: Emily Kame Kmgwarreye, Johny Warangkula Tjupurrula, Clifford Possum Tjapaltjarri, Turkey Tolson Tjupurrula, Don Ellis Tjapanangka.

Znaki i ślady

Celem poznańskiej wystawy jest przybliżenie współczesnej sztuki aborygeńskiej, która jest silnie zakorzeniona w wielowiekowej tradycji szczepów zamieszkujących Australię Centralną. Część z artystów brała bezpośredni udział w powstawaniu ruchu malarstwa akrylowego zapoczątkowanego w latach 70. ubiegłego stulecia. Dekadę później sztuka ta znalazła się w centrum zainteresowania środowisk artystycznych na całym świecie. Najwięcej dzieł znajduje się obecnie w kolekcjach prywatnych na terenie Holandii i Niemiec.

Wystawie Znaki i ślady towarzyszy szereg wydarzeń edukacyjnych, warsztatowych, spotkania z podróżnikami, a także pokaz filmów. Już 20 lipca w Kinie Pałacowym rozpocznie się Aborygeński Tydzień Filmowy. Widzowie obejrzą aż szesnaście dokumentów przybliżających kulturę i tradycję tubylczych mieszkańców Australii.

 

Program Aborygeńskiego Tygodnia Filmowego